Skip Ribbon Commands
Skip to main content
 

 Michigan Chess Association State Title Event

 

​Michigan Class

The Michigan Class has state titles for top Master/Expert, Expert, A, B, C, D, E, and Novice players. It is held in January at the Radisson Hotel in downtown Lansing.

 

  Report

 
2015 Michigan Master/Expert and Class Championships
Crosstables below are in Tie-Break Order

Michigan M/X & Class Championships -- Master/Expert

  No.    Name                         St Rate 1     2     3     4     5     Score
   1. Awonder Liang (3).............  WI 2350 W17   W6    W2    D5    D3      4.0   1st Place
   2. Seth Homa (2).................  MI 2464 W15   W7    L1    W4    D5      3.5   2nd Place/MI Champion
   3. Joshua Posthuma (15)..........  MI 2007 W12   D4    D7    W9    D1      3.5   Expert Champion
   4. Alaa-Addin Moussa (4).........  CA 2229 W14   D3    W8    L2    W6      3.5   Tied 2nd Place
   5. Benjamin Finegold (1).........  MO 2593 W9    W8    -H-   D1    D2      3.5   Tied 2nd Place
   6. Manis Davidovich (9)..........  MI 2110 W10   L1    W13   W11   L4      3.0
   7. David Hahn (7)................  MI 2137 W13   L2    D3    W10   D11     3.0
   8. Kevin Noren (5)...............  MI 2203 W16   L5    L4    W15   W12     3.0
   9. Robert Ciaffone (10)..........  MI 2100 L5    W14   D10   L3    W15     2.5
  10. Morgan Everett (17)...........  MI 2000 L6    W17   D9    L7    W14     2.5   1st U2100
  11. Christopher Shen (8)..........  OH 2121 -H-   D12   W15   L6    D7      2.5
  12. Anthony Nichols (6)...........  MI 2176 L3    D11   -H-   W13   L8      2.0
  13. Gregory Bailey (16)...........  MI 2001 L7    -B-   L6    L12   W16     2.0
  14. Peter Timmerman (13)..........  MI 2037 L4    L9    D16   -B-   L10     1.5
  15. William Rhee (11).............  MI 2047 L2    W16   L11   L8    L9      1.0
  16. Surya Parasuraman (14)........  MI 2011 L8    L15   D14   D17   L13     1.0
  17. Andy Catlin (12)..............  MI 2046 L1    L10   -H-   D16   -U-     1.0

Michigan M/X & Class Championships -- Class A

  No.    Name                         St Rate 1     2     3     4     5     Score
   1. Alan Gregg (8)................  MI 1946 -H-   W18   W12   D2    W6      4.0   Champion
   2. Jennifer Skidmore Smith (2)...  MI 1977 D9    W17   W5    D1    D3      3.5   2nd Place
   3. Andrew Schremser (6)..........  MI 1968 D17   W13   D9    W5    D2      3.5   Tied 2nd Place
   4. Ronald Williams (5)...........  MI 1971 L10   -B-   W14   D9    W7      3.5   Tied 2nd Place
   5. Mike Williams (4).............  MI 1971 W11   W10   L2    L3    W12     3.0
   6. Michael Smith (3).............  MI 1971 L12   W16   W10   W15   L1      3.0
   7. Tom Manion (9)................  MI 1903 D13   D14   W8    W17   L4      3.0
   8. Rohan Talukdar (1)............  ON 1980 L15   W11   L7    W18   W9      3.0
   9. Nick Schwerin (12)............  MI 1882 D2    W19   D3    D4    L8      2.5   1st U1900
  10. Jean-Paul Pegeron (15)........  MI 1844 W4    L5    L6    D11   W17     2.5   Tied U1900
  11. Sasha Konovalenko (13)........  MI 1859 L5    L8    -B-   D10   W13     2.5   Tied U1900
  12. Thomas Triplett (14)..........  MI 1854 W6    D15   L1    D13   L5      2.0
  13. James Karakos (18)............  MI 1813 D7    L3    W19   D12   L11     2.0
  14. Hassan Sobh (20)..............  MI 1800 D19   D7    L4    D16   D18     2.0
  15. Raymond Garrison (11).........  MI 1882 W8    D12   -H-   L6    -U-     2.0
  16. Harrison He (10)..............  MI 1892 L18   L6    -H-   D14   W19     2.0
  17. Loren Schwiebert (16).........  MI 1836 D3    L2    W18   L7    L10     1.5
  18. Justin Aldrich (19)...........  MI 1804 W16   L1    L17   L8    D14     1.5
  19. Julian Wellman (17)...........  MI 1830 D14   L9    L13   -B-   L16     1.5

Michigan M/X & Class Championships -- Class B

  No.    Name                         St Rate 1     2     3     4     5     Score
   1. Vijay Kodali (9)..............  MI 1720 W15   D13   W8    W2    W3      4.5   Champion
   2. Jeffrey P Guilfoyle (5).......  MI 1766 W21   W6    W10   L1    D4      3.5   2nd Place
   3. Michael Pappas (21)...........  MI 1602 -B-   W11   D13   W7    L1      3.5   Tied 2nd/1st U1700
   4. Nathan Ouyang (8).............  MI 1743 L10   W16   W18   W13   D2      3.5   Tied 2nd Place
   5. Brandon Vasos (17)............  MI 1627 W19   D7    L9    D12   W13     3.0
   6. Scott Faust (20)..............  MI 1612 W17   L2    L11   W16   W14     3.0
   7. Robert Bemben (2).............  MI 1796 W20   D5    -H-   L3    W11     3.0
   8. Tyler Caldwell (15)...........  MI 1658 -H-   W19   L1    D14   W15     3.0
   9. Tim Clark (7).................  MI 1752 -H-   D18   W5    W17   -N-     3.0
  10. Hanshi Zuo (18)...............  MI 1626 W4    W14   L2    L11   D12     2.5
  11. Justin Sun Liang (4)..........  MI 1783 D18   L3    W6    W10   L7      2.5
  12. Adam Gaisinsky (11)...........  ON 1693 L13   W20   D14   D5    D10     2.5
  13. Akash Narayanan (1)...........  MI 1799 W12   D1    D3    L4    L5      2.0
  14. Chris Schmidt (3).............  MI 1791 W16   L10   D12   D8    L6      2.0
  15. Nicholas Konovalenko (19).....  MI 1618 L1    -B-   L17   W18   L8      2.0
  16. Ronald Grzegorczyk (13).......  MI 1673 L14   L4    W19   L6    W21     2.0
  17. Milan Talreja (10)............  MI 1719 L6    W21   W15   L9    -U-     2.0
  18. Karthik Vuyyuru (14)..........  MI 1663 D11   D9    L4    L15   D19     1.5
  19. Richard Glew (6)..............  ON 1760 L5    L8    L16   D21   D18     1.0
  20. Dwayne Bard (12)..............  MI 1680 L7    L12   W21   -U-   -U-     1.0
  21. Dinh Bui (16).................  ON 1629 L2    L17   L20   D19   L16     0.5

Michigan M/X & Class Championships -- Class C

  No.    Name                         St Rate 1     2     3     4     5     Score
   1. Ezekiel Houghton (20).........  MI 1424 W8    W11   W5    L2    W9      4.0   Champion
   2. Mike Nikitin (15).............  MI 1488 D22   W18   W20   W1    D4      4.0   Tied 1st/2nd Place Tr
   3. Avery Jones (17)..............  ON 1472 W9    D12   W6    D11   D7      3.5   1st U1500
   4. Kyle Schwiebert (11)..........  MI 1514 W14   D10   D7    W12   D2      3.5
   5. Adam Dehollander (9)..........  MI 1524 W13   W25   L1    D7    W11     3.5
   6. Dewayne Van Horn (6)..........  MI 1548 D18   W22   L3    W21   W16     3.5
   7. Melissa Lee (3)...............  ON 1574 W23   D21   D4    D5    D3      3.0
   8. Patrick Kinnicutt (8).........  MI 1539 L1    W15   D13   D17   W14     3.0
   9. Vince Valente (5).............  MI 1562 L3    W24   W25   W10   L1      3.0
  10. Dakshesh Daruri (26)..........  MI 1400 -B-   D4    D12   L9    W20     3.0
  11. Eugene McClure (1)............  MI 1593 W15   L1    W21   D3    L5      2.5
  12. Sofia Stanescu-Bellu (7)......  MI 1543 W24   D3    D10   L4    D13     2.5
  13. Gaurav Gidwani (21)...........  MI 1420 L5    W19   D8    D20   D12     2.5
  14. Mahesh Mahabaleshwar (23).....  MI 1408 L4    W26   -H-   W19   L8      2.5
  15. Sidnei Austin (14)............  MI 1491 L11   L8    -H-   W25   W17     2.5
  16. Sam Costanzo (10).............  MI 1517 L21   W23   D17   W22   L6      2.5
  17. Frank Lee (24)................  ON 1406 W19   L20   D16   D8    L15     2.0
  18. Saano Murembya (18)...........  MI 1459 D6    L2    L22   W26   D23     2.0
  19. Nathan Metcalf (12)...........  MI 1507 L17   L13   W23   L14   W21     2.0
  20. Michael Marek (4).............  IN 1569 -H-   W17   L2    D13   L10     2.0
  21. Paul Michel Jr (22)...........  MI 1416 W16   D7    L11   L6    L19     1.5
  22. Richard Wilson (2)............  MI 1582 D2    L6    W18   L16   -U-     1.5
  23. Mike Day (16).................  MI 1486 L7    L16   L19   W24   D18     1.5
  24. Alexander Bemben (19).........  MI 1455 L12   L9    D26   L23   -B-     1.5
  25. Andrew Campbell (25)..........  MI 1405 W26   L5    L9    L15   -N-     1.0
  26. Alex McNeilly (13)............  MI 1497 L25   L14   D24   L18   -U-     0.5

Michigan M/X & Class Championships -- Class D

  No.    Name                         St Rate 1     2     3     4     5     Score
   1. John Brauker (8)..............  MI 1324 D9    W6    W14   W2    W3      4.5   Champion
   2. Robby Riles (1)...............  MI 1395 W15   W12   W5    L1    W7      4.0   2nd Place
   3. Wayne Moore (3)...............  MI 1362 W7    D14   W10   W11   L1      3.5
   4. Connor Allan Linn (6).........  MI 1344 D6    D20   W12   D5    W9      3.5
   5. Gregory Sulisz (17)...........  MI 1230 W8    W17   L2    D4    D6      3.0   1st U1300
   6. Ben Li (16)...................  MI 1240 D4    L1    W16   W14   D5      3.0   Tied U1300
   7. Jade Ge (13)..................  MI 1267 L3    W19   W8    W17   L2      3.0   Tied U1300
   8. Larry Hodge (7)...............  MI 1335 L5    W13   L7    W15   W11     3.0
   9. Paul Mills (18)...............  MI 1215 D1    L11   W15   W10   L4      2.5
  10. Adam Waller (12)..............  MI 1290 W11   D18   L3    L9    W19     2.5
  11. Evgeny Epshtein (2)...........  MI 1372 L10   W9    W20   L3    L8      2.0
  12. Charles Cassidy (9)...........  MI 1320 W16   L2    L4    W13   -N-     2.0
  13. Eric Boyd (15)................  MI 1259 L17   L8    W19   L12   W16     2.0
  14. John Ryskamp (10).............  MI 1311 W19   D3    L1    L6    -U-     1.5
  15. Jared Ge (11).................  MI 1291 L2    D16   L9    L8    -B-     1.5
  16. Alan Bui (19).................  ON 1205 L12   D15   L6    W20   L13     1.5
  17. Rod Schaaf (5)................  MI 1358 W13   L5    -H-   L7    -U-     1.5
  18. Jose Ybarra (4)...............  MI 1360 D20   D10   -H-   -U-   -U-     1.5
  19. Steven Fu (20)................  MI 1204 L14   L7    L13   -B-   L10     1.0
  20. Nick Applebee (14)............  MI 1261 D18   D4    L11   L16   -N-     1.0

Michigan M/X & Class Championships -- Class E

  No.    Name                         St Rate 1     2     3     4     5     Score
   1. Luke Sergott (14).............  MI  700 W3    W2    W9    W5    W6      5.0   Champion
   2. Michael Aldrich (8)...........  MI 1019 W15   L1    W12   W14   W5      4.0   2nd Place
   3. Thomas Hosmer (6).............  MI 1074 L1    W15   W13   D4    W10     3.5   1st U1100
   4. Derek Yan (1).................  MI 1169 W10   W12   L5    D3    W9      3.5
   5. Michael Zheng (7).............  MI 1073 W7    W11   W4    L1    L2      3.0
   6. Preston Johnson (5)...........  MI 1098 L11   W7    W10   W9    L1      3.0
   7. Alex Kong (15)................  MI  674 L5    L6    D8    -B-   W14     2.5
   8. Greg Brazee (4)...............  MI 1119 L14   L13   D7    W15   W11     2.5
   9. Theodore Gregg (2)............  MI 1128 W13   W14   L1    L6    L4      2.0
  10. Alexander Boyd (9)............  MI  992 L4    W16   L6    W12   L3      2.0
  11. Jacob Gaisinsky (13)..........  ON  790 W6    L5    L16   W13   L8      2.0
  12. Ravindar Eppakayala (11)......  AL  954 W16   L4    L2    L10   -B-     2.0
  13. Joseph Dean (10)..............  MI  958 L9    W8    L3    L11   W15     2.0
  14. Sean McCormick (12)...........  MI  865 W8    L9    -H-   L2    L7      1.5
  15. Robin Darlene Ray (16)........  MI  476 L2    L3    -B-   L8    L13     1.0
  16. Joshua Lee (3)................  MI 1128 L12   L10   W11   -U-   -N-     1.0


Michigan M/X & Class Championships -- Novice

  No.    Name                         St Rate 1     2     3     4     5     Score
   1. Philip Zhang (6)..............  MI  711 W18   W11   D5    W13   W2      4.5   Champion
   2. Agniva Bhaumik (7)............      708 W22   W13   W3    W7    L1      4.0   2nd Place
   3. Zachary Houghton (19).........  MI nnnn W16   W17   L2    W8    W7      4.0   3rd Place
   4. Walter Linn (4)...............  MI  761 W19   W6    L7    W17   W5      4.0   4th Place
   5. Chittesh Thavamani (22).......  MI nnnn W9    W8    D1    W11   L4      3.5   5th Place
   6. Gavin Roupe (21)..............  MI nnnn W14   L4    D9    W12   W13     3.5   1st Unrated
   7. Aaron Weldy (9)...............  MI  525 W15   W14   W4    L2    L3      3.0   1st U800
   8. John Hopper (3)...............  MI  789 W12   L5    W18   L3    W16     3.0
   9. Khushi Afre (10)..............  MI  437 L5    W19   D6    W14   D11     3.0   1st U700
  10. Zachary Fewkes (13)...........  MI  368 L13   W22   L11   W15   W17     3.0   1st U600
  11. Charlie Reese (1).............  MI  882 W20   L1    W10   L5    D9      2.5
  12. David Wang (14)...............  MI  366 L8    W15   D17   L6    W20     2.5
  13. Constantin Stanescu-Bellu (2).  MI  858 W10   L2    W16   L1    L6      2.0
  14. William Wang (8)..............  MI  584 L6    L7    W21   L9    W19     2.0
  15. David Lin (20)................  MI nnnn L7    L12   W20   L10   W21     2.0
  16. Emily Kinnicutt (11)..........  MI  398 L3    W21   L13   W18   L8      2.0
  17. Julius Allbee (5).............  MI  712 W21   L3    D12   L4    L10     1.5
  18. Isonga Murembya (17)..........  MI  261 L1    W20   L8    L16   L22     1.0
  19. Saghana Parasuraman (15)......  MI  326 L4    L9    W22   L20   L14     1.0
  20. Bryce Lapham (12).............  MI  375 L11   L18   L15   W19   L12     1.0
  21. Alex Dancer (16)..............      293 L17   L16   L14   W22   L15     1.0
  22. Aryan Afre (18)...............  MI  251 L2    L10   L19   L21   W18     1.0


Michigan M/X & Class Championships -- Fun Swiss

  No.    Name                         St Rate 1     2     3     4     5     Score
   1. Gavin Roupe (8)...............  MI nnnn W5    W3    L2    W4    W8      4.0   1st Place
   2. Agniva Bhaumik (3)............  MI  708 W7    W4    W1    L3    W6      4.0   2nd Place
   3. Julius Allbee (2).............  MI  712 W6    L1    W7    W2    L5      3.0   3rd Place
   4. Constantin Stanescu-Bellu (1).  MI  858 W8    L2    W5    L1    W7      3.0   4th Place
   5. Khushi Afre (4)...............  MI  437 L1    W6    L4    W8    W3      3.0   5th Place
   6. Saghana Parasuraman (6).......  MI  326 L3    L5    W8    W7    L2      2.0   1st U800
   7. Aryan Afre (7)................  MI  251 L2    W8    L3    L6    L4      1.0   1st U700
   8. Bryce Lapham (5)..............  MI  375 L4    L7    L6    L5    L1      0.0   1st U600
 

 Michigan Class History

 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
Lansing1/16-1/172016USCF
Lansing1/10-1/112015USCFReportTop Boards; Round 5
Lansing1/11-1/122014USCF
Lansing1/19-1/202013USCFReport
Lansing1/14-1/152012GamesPGNUSCFReport
 

 Current Champion

 

2015Class_Rd5Bd1_Website.jpg
2015 Michigan Masters/Experts
Round 5, Top Boards
Upper Left: 1st Place Awonder Liang
Lower Left: MI HOF GM Ben Finegold
Lower Right: MI Champion Seth Homa
Upper Right: Expert Champion Joshua Posthuma

 

 Champions

 
  
  
  
2017M/XMark Heimann
2017XWilliam Fuller
2017AAndrew Schremser
2017BEzekiel Houghton
2017CTimothy P Johnson
2017DAdhvaith Rajanish
2017ENathan Wohlgamuth
2017NoviceAustin Webb
2016M/XManis Davidovich
2016XTimothy McGrew
2016AManmohan Das
2016BNick Schwerin
2016CDavid Scott
2016DChris Locricchio
2016ESamay Achar
2016NoviceJoshua Svinarich
2015M/XSeth Homa
2015XJoshua Posthuma
2015AAlan Gregg
2015BVijay Kodali
2015CEzekiel Houghton
2015DJohn Brauker
2015ELuke Sergott
2015NovicePhilip Zhang
2014M/XSeth Homa
2014XMichael Chen
2014AMichael A Smith
2014BJames Karakos
2014CRon Grzegorczyk
2014DAdam DeHollander
2014ENick Applebee
2014NoviceChandrashekar Mani
2013M/XAndrew Hubbard
2013XThomas Hartwig
2013AMichael A Smith
2013BJoshua Posthuma
2013CScott Faust
2013DSasha Konovalenko
2013EAdam DeHollander
2013NoviceDaniel Tressel
2012M/XSafal Bora